Kratka odpływowa w łazience

Jedna z bardziej charakterystycznych rzeczy dla starszych łazienek to kratka odpływowa. Najczęściej była umieszczona centralnie na środku pomieszczenia. Kratka zapewniała ochronę przed zalaniem łazienki wodą z niedrożnego odpływu lub pralki. Dla usprawnienia spływania wody do kratki, podłoga miała delikatnie wyprofilowane spadki.

Dziś nikt nie wyobraża sobie takiego rozwiązania. Współczesne łazienki kuszą wysoką estetyką i nienagannie równymi powierzchniami. Brak w nich miejsca dla szpetnej kratki odpływowej. Czy jednak warto z niej rezygnować w imię ładnego wyglądu? Oto za i przeciw umieszczaniu kratki w łazience.

Zalety kratek odpływowych

  • doskonałe zabezpieczenie przed zalaniem wodą
  • duża wygoda mycia podłogi

Wady kratek odpływowych

  • mało atrakcyjny wygląd
  • nieprzyjemne zapachy wydostające się z instalacji kanalizacyjne, jeśli woda w syfonie wyparuje
  • konieczność okresowego czyszczenia

Producenci osprzętu sanitarnego robią dziś wszystko, aby zachęcić klientów do kupna kratek odpływowych. W tym celu produkowane są z lepszych i ładniejszych materiałów, takich jak stal szczotkowana.

Naszym zdaniem bardzo dobrą alternatywą dla kratek odpływowych są odpływy liniowe umieszczone w kabinie prysznicowej. Mogą wówczas pełnić funkcję kratki odpływowej, nie szpecąc estetyki łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *