Łazienka i bakterie w niej występujące

Łazienka zwykle jest kojarzona z czystością i higieną. Nie oznacza  to jednak, że nie występują w niej bakterie. W rzeczywistości, są takie miejsca w łazience, w których są one obecne w zatrważających ilościach. Przedstawiamy najbardziej popularne miejsca, w jakich będą one występowały.

Miska toaletowa – wbrew temu co myśli większość osób, muszla klozetowa nie jest miejscem, w którym bakterie występują w dużych ilościach. Stosunkowo częste czyszczenie toalet sprawia, że są one dezynfekowane wystarczająco mocno, by zabić znajdujące się w niej zarazki. Niestety tego samego nie można już powiedzieć o deskach sedesowych, a także uchwytach na papier toaletowy. Zazwyczaj są one czyszczone nieco rzadziej, z tego powodu ryzyko występowania na nich bakterii jest większe. Rozwiązaniem może być stosowanie automatycznych podajników papieru toaletowego i samoczyszczących się desek sedesowych.

Umywalka i bateria – na powierzchni umywalki występuje znacznie więcej bakterii, aniżeli na misce toaletowej. Dotyczy to również kurków baterii. Każdorazowe odkręcanie wody po skorzystaniu z toalety sprawia, że na pokrętło przenoszone są bakterie znajdujące się na dłoniach. Tu skutecznym rozwiązaniem są baterie na fotokomórkę. Bakterie na umywalkach pojawiają się szybko, min z powodu dużej wilgotności, sprzyjającej ich namnażaniu się.

Klamka – to ostatni element, który może być obficie „udekorowany bakteriami”. Nawet mając czyste dłonie i chwytając klamkę podczas wychodzenia z łazienki, mamy kontakt z milionami bakterii, znajdujących się na niej.

Jak walczyć z bakteriami? Przede wszystkim stosując bezdotykowe urządzenia, nie wymagające kontaktu z pokrętłami, włącznikami itp. pamiętajmy również o tym, że bakterie szybciej przenoszą się przez wilgoć. Niedokładnie wysuszone ręce szybciej złapią bakterie niż te suche. Z tego powodu należy stosować automatyczne suszarki do rąk o dużej mocy. Potrafią one w kilka chwil w pełni osuszyć dłonie.

bakterie w lazience

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *